6 stycznia to dzień, w którym obchodzone jest święto Objawienia Pańskiego. Potocznie nazywane jest Świętem Trzech Króli. Podczas obchodów organizowane są zwykle uroczystości, których celem jest uczczenie objawienia Boga wobec człowieka. Dla Polaków jest to niezwykle istotna data ze względu na katolickie wyznanie religijne większej części społeczności. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, dzięki czemu każdy może wziąć udział w zorganizowanych uroczystościach z tej okazji. Święto ma także bogatą historię za granicami naszego kraju. Jak wyglądają obchody Święta Trzech Króli na świecie? Odpowiedź znajdziesz poniżej!
Obchody Święta Trzech Króli na świecie
Objawienie Pańskie, które potocznie nazywa się Świętem Trzech Króli przypada na 6 stycznia. Jest to ważny dzień dla wiernych kościoła katolickiego, którzy chcą uczcić i świętować przybycie trzech mędrców do Betlejem. W Polsce towarzyszą temu kolorowe orszaki, jak również różnego rodzaju jasełka, które wystawiane są zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach. Jest to także święto, którego obchody organizowane są na całym świecie.
Święto Trzech Króli we Włoszech
We Włoszech Święto Trzech Króli to dzień radosny przede wszystkim dla najmłodszych. Potocznie nazywane jest Befaną, podczas której dzieci otrzymują łakocie i słodkości. Są one jednak ukryte w tradycyjnych pończochach. Należy jednak spełnić odpowiednie warunki, a dokładniej – być grzecznym! Jeśli dzieci nie zachowywały się dobrze, zgodnie z tradycją, w pończosze powinny znaleźć węglowy cukierek. Ma być on przestrogą na kolejny rok, który dopiero się rozpoczyna. We Włoszech jest to także dzień wolny od pracy, podczas którego do większości miejsc zjeżdżają się wesołe miasteczka, różnego rodzaju jarmarki, a także sztukmistrze.
Objawienie Pańskie w Hiszpanii
Hiszpańskie obchody Święta Trzech Króli są z pewnością uwielbiane przez dzieci. Zgodnie z tradycją, otrzymują one wówczas prezenty świąteczne, które dostarcza orszak trzech króli. Z tej okazji w całym kraju organizowane są huczne parady. Na ulicach wiwatują tłumy, które przepadają za barwnymi orszakami. Aby każdy mógł otrzymać należyty podarek powinno się położyć smakołyki, wodę i herbatniki. Mają być one wdzięcznym prezentem dla zmierzających wędrowców i ich wielbłądów.
Święto Trzech Króli w Finlandii
Nie bez powodu mówi się, że co kraj, to obyczaj. Potwierdzają to, chociażby obchody Święta Trzech Króli, które na południu są huczne, głośne i radosne, natomiast na północy Europy jest to okazja do podzielenia się korzennym ciasteczkiem z bliskimi. Piparkakut to pierniczek w kształcie gwiazdy, którym należy obdarować swoich bliskich. Jeśli otrzymasz takie ciasteczko, należy je ścisnąć w dłoni, a następnie pomyśleć noworoczne życzenie.
Objawienie Pańskie w Chorwacji
Mieszkańcy Chorwacji kojarzą Święto Trzech Króli głównie z dziećmi, które tego dnia przebrane za mędrców, przechadzają po okolicznych uliczkach. Tradycją jest wspólne kolędowanie, które rozbrzmiewa na terenie całego kraju. Jest to także czas noworocznych święceń. W tym celu skrapiane są domy, budynki użytkowe, a także pola, sady i winnice. Tradycja nakazuje wlać pozostałą wodę do ognia.